Zastropování důchodového věku trvale odčerpává lidi z trhu práce, upozorňuje analytička

Slovensko zasáhne stárnutí populace výrazně tvrdší, než většinu ostatních zemí Evropské unie. Projeví se to i na propadu participace na trhu práce. Na blogu na to upozorňuje analytička Rady pro rozpočtovou odpovědnost (RRZ) Zuzana Moučka.

Zastropování důchodového věku v době největšího stárnutí populace podle ní trvale odčerpává z trhu práce lidí, kteří by vzhledem k nárůstu očekávané délky života mohly být ekonomicky aktivní.

Participace lidí na trhu práce ve věku nad 15 let podle analytičky RRZ klesne z dnešních 58,8% na 48,2%. Opětovné propojení důchodového věku na střední délku dožití by podle ní znamenalo zhruba poloviční pokles, tedy na 54%. „Slovensko na tento vývoj zatím nereflektuje,“ tvrdí.

Dnes je na Slovensku podle analytičky rozpočtové rady druhý nejnižší efektivní věk odchodu do důchodu v EU, jen 62,3 roku. Nižší má jen Lucembursko, přičemž průměr EU je 63,8 roku. Podle současných důchodových pravidel bude efektivní věk odchodu do důchodu v roce 2050 na úrovni 63,6 roku, přičemž průměrný věk odchodu do důchodu v EU by dosáhl 65,3 roku.

„Zrušení zastropování by postupně zvýšilo efektivní věk odchodu do důchodu do roku 2050 na 66,5 roku. V průměru by se tak ročně posunul o přibližně 7 týdnů,“ dodala analytička RRZ.

⇢ Ostatní právě čtou

- Komerční sdělení -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat