Maďarsko přišlo o deset milionů z evropských grantů

Země nesouhlasila s jednou z podmínek.
Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem na distribuci 220 milionů eur z grantů Evropského hospodářského prostoru (EHP), a proto tyto finance nedostane.

V pátek to oznámilo norské ministerstvo zahraničních věcí, které citovala agentura DPA.

Granty na řešení ekonomických rozdílů

Norsko a v mnohem menší míře i Lichtenštejnsko a Island prostřednictvím programu „Granty EHP a Norska“ podporují projekty v členských zemích Unie, jejichž cílem je řešení ekonomických a sociálních rozdílů, přibližuje server euronews.com.

„Podotýkám, že jsme po dlouhém a komplexním procesu nedospěly k dohodě,“ řekla norská ministryně zahraničí Ine Marie Eriksenová Söreidová.

„Podle nás by finance EHP mohly hrát v Maďarsku důležitou roli, zejména při podpoře občanské společnosti, avšak i při podpoře inovací v oblasti hospodářství, energetiky a klimatu a při prosazování práv menšin,“ dodala.

Dárcovské země podmínily poskytnutí financí tím, že jejich přerozdělení bude mít v každé přijímající zemi na starosti nezávislý administrátor.

„Maďarsko (s touto podmínkou souhlasilo), ale odmítlo se zavázat, že do funkce jmenuje nejkvalifikovanějšími kandidáta,“ dodal v prohlášení norský resort diplomacie.

Pro občanskou společnost v Maďarsku bylo původně vyčleněno přibližně 10 milionů eur.

Kontroverzní maďarský zákon

Maďarská vláda vyvolala vlnu pobouření, když v polovině června schválila kontroverzní zákon, který podle kritiků diskriminuje sexuální menšiny, připomíná DPA.

Evropská komise, která předmětný zákon považuje za Homofobní a diskriminační vůči komunitě LGBTQI +, spustila minulý týden vůči Maďarsku v této záležitosti právní řízení.

Zákon o ochraně před pedofilií, který maďarský parlament jednomyslně schválil 15. června, byl různými pozměňovacími návrhy rozšířen io zákaz tzv. propagace sexuálních menšin mezi mladými lidmi.

Zákon stanoví, že mladí lidé do 18 let nesmí být ve školách, ve filmech či v reklamě vystavováni „pornografickému obsahu“ nebo jakémukoli obsahu, který podle maďarské vládní strany „podporuje změnu pohlaví a homosexualitu“.

Maďarsko v posledních letech výrazně omezilo práva LGBT osob – zakázalo například adopce osobám stejného pohlaví a v prosinci 2020 parlament pozměnil maďarskou ústavu a zavedl novou definici rodiny jako „svazek otce, který je mužem, a matky, která je ženou“.

Orbán během své 11-leté vlády fakticky znemožnil i změnu pohlaví legální cestou.

⇢ Ostatní právě čtou

- Komerční sdělení -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat